Secondary Antibodies
Secondary antibodies bind to a primary antibody to assist in detection, amplification, sorting, and purification of target antigens, and are used in various biochemical techniques/assays (e.g., ELISA, western blot (WB), immunohistochemistry).
Goat Secondary Antibodies
(25,141)
Mouse Secondary Antibodies
(7,833)
Rabbit Secondary Antibodies
(7,446)
Donkey Secondary Antibodies
(2,971)
Rat Secondary Antibodies
(1,370)
Sheep Secondary Antibodies
(710)
Chicken Secondary Antibodies
(412)
Bovine Secondary Antibodies
(175)
Horse Secondary Antibodies
(81)
Hamster Secondary Antibodies
(78)
Pig Secondary Antibodies
(72)
Alpaca Secondary Antibodies
(62)
Biosimilar Secondary Antibodies
(12)
Human Secondary Antibodies
(4)
Duck Secondary Antibodies
(3)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
151
–
165
of
46,182
results
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Rabbit |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | Alkaline Phosphatase (AP) |
| Applications | Western Blot |
| Form | Lyophilized |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 0.6 mg/mL |
| Antigen | Rabbit IgG Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | TBS with 15mg/mL BSA and 0.05% sodium azide; pH 8 |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Goat anti-Rabbit IgG (H+L) Secondary Antibody, DyLight™ 650
Goat Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Rabbit |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | DyLight 650 |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Immunoprecipitation,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Rabbit IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 1% BSA and 0.02% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Purified Rabbit IgG, whole molecule. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Rabbit |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Immunoprecipitation,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 2.38 mg/mL |
| Antigen | Rabbit IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with no preservative; pH 7.6 |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Content And Storage | -20°C or -80°C if preferred |
|---|---|
| Target Species | Canine |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 3.96 mg/mL |
| Antigen | Canine IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Canine IgE. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | E671 |
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | PE |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 0.1 mg/mL |
| Antigen | Human IgG Fab |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Size-exclusion chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.2% BSA and 15mM sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified human IgG. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 4A11 |
| Content And Storage | Maintain refrigerated at 2-8°C for up to 6 months. For long term storage store at -20°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry,Immunoprecipitation,Radioimmune Assays (RIA),Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgM |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Gene Alias | Immunoglobulin M, IgM |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 1mg/mL BSA and 0.05% sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified Human Serum IgM. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Chicken anti-Rabbit IgG (H+L) Cross-Adsorbed Secondary Antibody
Chicken Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Rabbit |
| Host Species | Chicken |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Immunoelectrophoresis,Immunohistochemistry,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgY |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Rabbit IgG (H+L) Cross-Adsorbed |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Rabbit IgG h+l. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | FITC |
| Applications | Flow Cytometry,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 0.1 mg/mL |
| Antigen | Human IgG Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Size-exclusion chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.2% BSA and 15mM sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Fusion protein of human IgG Fc fragment. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | EM-07 |
Invitrogen™ Goat anti-Mouse IgG (H+L) Cross-Adsorbed Secondary Antibody, Biotin
Goat Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | Biotin |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Immunoprecipitation,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Lyophilized |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1.2 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG (H+L) Cross-Adsorbed |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mg/mL BSA and 0.05% sodium azide; pH 7.6 |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ F(ab')2-Goat anti-Rabbit IgG (H+L) Cross-Adsorbed Secondary Antibody
F(ab')2-Goat Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Rabbit |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Immunoprecipitation,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1.3 mg/mL |
| Antigen | Rabbit IgG (H+L) Cross-Adsorbed |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with no preservative; pH 7.6 |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | HRP |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry (Paraffin),Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Antigen | Human IgA |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 50% glycerol and 0.01% thimerosal; pH 7.4 |
| Immunogen | Human IgA paraproteins. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Goat anti-Mouse IgG (H+L) Secondary Antibody, DyLight™ 680
Goat Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | DyLight 680 |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Immunoprecipitation,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 1% BSA and 0.02% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Purified Mouse IgG, whole molecule. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Goat anti-Rat IgG2b Recombinant Secondary Antibody, Alexa Fluor™ Plus 680
Goat Recombinant Monoclonal Secondary Antibody
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | Alexa Fluor Plus 680 |
| Applications | Immunohistochemistry (Paraffin),Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Rat IgG2b |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | Proprietary buffer with 0.008% Bromonitrodioxane, 0.008% Methylisothiazolone; pH 6.3-7.3 |
| Immunogen | Purified Rat IgG. |
| Classification | Recombinant Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 10H38L66 |
Invitrogen™ Goat anti-Rabbit IgG (H+L) Secondary Antibody, DyLight™ 405
Goat Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Rabbit |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | DyLight 405 |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Immunoprecipitation,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Rabbit IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 1% BSA and 0.02% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Purified Rabbit IgG, whole molecule. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Goat anti-Human IgG (H+L) Cross-Adsorbed Secondary Antibody, FITC
Goat Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | FITC |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Immunoprecipitation,Immunocytochemistry |
| Form | Lyophilized |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1.5 mg/mL |
| Antigen | Human IgG (H+L) Cross-Adsorbed |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mg/mL BSA and 0.05% sodium azide; pH 7.6 |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |